Badanie szczelności tarasu

Badanie szczelności metodami elektrycznymi (elektrooporowa, impedancji elektrycznej), czy metodą dymową nie są stosowane wyłącznie do oceny hydroizolacji dachów płaskich. Wiele błędów i to takich fundamentalnych znajdujemy w trakcie badań szczelności tarasów.

Czym różni się badanie szczelności dachu od badania szczelności tarasu?

Tarasy zwykle są wykonywane na płycie żelbetowej i nie spotkamy tu raczej rozwiązań, w których warstwę konstrukcyjną stanowią blachy trapezowe jak to się zwykle dzieje na dachach obiektów przemysłowych.

Paroizolację rozwiązuje się podobnie do dachów zwykle za pomocą folii PE, pap termozgrzewalnych lub systemowych rozwiązań producentów.

W przypadku termoizolacji należy zwrócić uwagę, że zastosowanie mają materiały twarde, które nie ulegną deformacji na skutek użytkowania tarasu. Zatem miękkie wełny mineralne i styropiany odpadają. Często stosowane są za to płyty XPS, PIR lub twarda wełna typu Rockwool Hardrock.

Bezwzględnie należy pamiętać o prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu spadkowania dachu. Właściwy profil tarasu jest zwykle uzyskiwany za pomocą szlichty betonowej lub kształtek z termoizolacji. Błędy popełnione na tym etapie będą trudne do poprawienia w przyszłości.

Hydroizolację wykonujemy z podobnych materiałów co na dachach, należy jednak zwrócić uwagę, że w większości przypadków nie są to stricte te same materiały. Należy wybierać produkty, które zostały zaprojektowane do tego by używać ich w rozwiązaniach tarasowych. Chodzi przede wszystkim o to, że hydroizolacja jest na tarasie zwykle pokryta innymi warstwami wykończeniowymi, a już na pewno jest narażona na znacznie większy ruch niż membrana dachu płaskiego. Dlatego wybierając hydroizolację musimy się upewnić czy producent dopuszcza stosowanie jej na tarasach, pod balastem, pod deskami tarasowymi, płytami lub dowolnym rozwiązaniem, które sobie Państwo wymarzycie. 

Co jeżeli zastosowana zostanie niewłaściwa hydroizolacja?

Zastosowanie membrany, która nie została zaprojektowana do zastosowań tarasowych będzie skutkowała jej krótszą przydatnością i skutecznością w realizowaniu swoich zadań. Szybciej pojawia się uszkodzenia mechaniczne na skutek bieżącego użytkowania tarasu, parametry membrany będą ulegały przyspieszonemu pogorszeniu aż do momentu w którym straci ona szczelność. Niestety rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno – należy zamontować hydroizolację przeznaczoną do stosowania na tarasach. 

Case Study

W ostatnich dniach, prowadziliśmy badania szczelności tarasów w jednej z inwestycji mieszkaniowych na terenie Trójmiasta. Właściciele lokalu zgłaszali problemy z zawilgoceniem ścian zewnętrznych mieszkania. Po analizie dokumentacji, okazało się że do hydroizolacji zastosowano tam membranę PVC przeznaczoną do montażu mechanicznego na dachach płaskich, a następnie przykryto ją wylewką betonową bez warstwy separacyjnej, powierzchnię tarasu wykończono płytkami ceramicznymi. Nie mogło to się skończyć dobrze.

Po demontażu warstw wykończeniowych okazało się, że hydroizolacja nie tylko została wykonana z niewłaściwego materiału, ale posiada również wiele uszkodzeń mechanicznych, nieszczelne zgrzewy, kapilary w połączeniach typu T i można by jeszcze długo wymieniać. Nad tym wszystkim wystąpił jednak jeszcze totalny brak spadkowania tarasu i rozwiązania odprowadzania z niego wody.

Wobec takich problemów werdykt mógłbyć niestety tylko jeden.- hydroizolację tarasu należy wykonać ponownie naprawiając problemy spadkowania i odprowadzenia wody, wymienić obróbki blacharskie i zastosować membranę przeznaczoną do montażu na tarasach.

Kilka zdjęć z badania szczelności tarasu

Nieszczelność w dachu, przebicie w membranie znalezione podczas badania szczelności dachu metodą elektrooporową
Przebicie membrany znalezione w trakcie badań szczelności dachu metodą elektrooporową.
Badanie szczelności dachu metodą elektrooporową ujawniło rozklejenie obróbek wokół słupków balustrady na tarasie.
Nieszczelne obróbki słupków na tarasie zostały wykryte za pomocą metody elektrooporowej badań szczelności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *