Przeglądy okresowe dachów

Trudne warunki pogodowe oraz upływ czasu wpływają na każdą konstrukcję budowlaną. Dotyczy to zwłaszcza dachów, które są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników. Wobec tego należy regularne kontrolować ich stan techniczny. Służy temu profesjonalny przegląd dachu w wykonaniu inspektorów Roofcor. Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania i jak możemy odpowiedzieć na Twoje potrzeby.
Dach, na którym Roofcor prowadził przegląd okresowy dachu z wykorzystaniem badania szczelności dachu metodą potencjału pola

Dlaczego przegląd okresowy dachu jest tak ważny?

Niezauważalne na pierwszy rzut oka uszkodzenia połaci dachowej takie jak pęknięcia, rozdarcia i ubytki doprowadzają do poważnych problemów wewnątrz budynku. Cieknąca do wnętrza woda może doprowadzić do zalania cennych maszyn i urządzeń, zalać składowane w budynku materiały czy zniszczyć starannie zaaranżowane wnętrza, będąc koszmarem każdego inwestora lub najemcy obiektu.
Co więcej, dostająca się do wewnątrz dachu woda może prowadzić do zniszczenia izolacji termicznej lub znaczącego pogorszenia jej parametrów, co sprawi, że ogrzewanie i chłodzenie budynku będzie dużo bardziej kosztowne, lub – co gorsza – z czasem doprowadzi do zniszczenia elementów konstrukcyjnych budynku. W takiej sytuacji konieczna może okazać się wymiana niektórych elementów konstrukcji lub wymiana całego pokrycia dachu, co pociąga za sobą setki, a w przypadku obiektów przemysłowych nawet miliony złotych. Okazuje się jednak, że wystarczy regularnie wykonywać okresowy przegląd dachu, by wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie i tym samym dokonać wyłącznie drobnych napraw niewielkim kosztem.

Na czym polega przegląd dachu?

Szczegółowy zakres każdej oferowanej przez nas usługi jest zawsze ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb klienta, jednak możemy przyjąć, że typowy przegląd okresowy dachu w naszej firmie obejmuje przede wszystkim:

  1. Ocenę stanu konstrukcji nośnej dachu dokonywaną na podstawie oględzin z wnętrza budynku.
  2. Badanie szczelności dachu jedną z oferowanych przez nas metod.
  3. Sprawdzenie stanu elementów odwadniających dach takich jak wpusty dachowe, przelewy awaryjne oraz rynny i rury spustowe.
  4. Ocenę stanu drabin i podkonstrukcji pod urządzenia techniczne i instalacje zamontowane na dachu.
  5. Ocenę stanu świetlików i wyłazów dachowych.
  6. Kontrolę stanu obróbek blacharskich i charakterystycznych detali dachowych.
  7. Ocenę uszczelnień elementów penetrujących dach takich jak przepusty kablowe i instalacyjne.
  8. Określenie sposobu naprawy ewentualnych uszkodzeń.
Przegląd okresowy dachu z membrany PVC prowadzony przez inspektora Roofcor

Kiedy zdecydować się na przegląd okresowy dachu?

Dach, jako element budynku narażony na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych, powinien być kontrolowany przynajmniej raz w roku. Przy czym w przypadku budynków o powierzchni ponad 2000 m2 przegląd okresowy dachu powinien być wykonywany dwukrotnie. Co więcej, zgonie z Prawem Budowlanym, przegląd okresowy dachu musi być elementem pięcioletniego przeglądu technicznego budynku. Kontroli dachu w przypadku budynków wielkopowierzchniowych należy dokonywać w porze wiosennej do 31 maja, co pozwala określić poziom zniszczeń, jakie wystąpiły po zimie, oraz do 30 listopada, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić przygotowanie dachu do przeniesienia znacznych obciążeń wiatrem i śniegiem pojawiających się zimą.
Co szczególnie istotne, zalecamy również przegląd dachu, gdy wystąpią ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak silne gradobicia czy wichury. Często spotykamy się ze znacznymi uszkodzeniami membran dachowych będących następstwem intensywnego opadu gradu. Polecamy też z uwagą śledzić proces odśnieżania dachu, gdyż nasze doświadczenie pokazuje, że wielokrotnie jego następstwem są liczne uszkodzenia mechaniczne izolacji. Bezwzględnie należy przestrzegać instrukcji odśnieżania dachu otrzymanej od wykonawcy obiektu oraz wybierać doświadczone firmy do wykonywania tej usługi. Jeżeli nie otrzymałeś instrukcji od swojego wykonawcy lub mimo to masz wątpliwości, w jaki sposób bezpiecznie odśnieżyć dach, zapraszamy do kontaktu. Nieodpłatnie doradzimy, jak bezpiecznie odśnieżyć dach.
Badanie szczelności dachu w trakcie jego przeglądu okresowego

Dla kogo jest przeznaczona nasza oferta przeglądów?

Nasza oferta została stworzona z myślą o zarządcach budynków oraz inwestorach zainteresowanych utrzymaniem swoich obiektów w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy okres. Przegląd dachu pozwoli Wam nie tylko zaoszczędzić koszty niepotrzebnych remontów czy zniszczeń spowodowanych przez zalanie wnętrza budynku, ale również oszczędzać na kosztach ogrzewania i chłodzenia poprzez utrzymywanie izolacji termicznej w idealnej kondycji. Zachęcamy w związku z tym do kontaktu telefonicznego lub mailowego z przedstawicielami Roofcor, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiegają odbiory dachów i ich przeglądy.