Dachy płaskie ze względu na swoją użyteczność, niskie koszty budowy, a także formę architektoniczną cieszą się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem – ostatnio również w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Równocześnie, z uwagi na swoją specyfikę, stanowią rozwiązanie architektoniczne wymagające szczególnej uwagi, jeśli chodzi o odprowadzenie wody deszczowej. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykonać właściwe odwodnienie dachu płaskiego z attyką, by zapewnić wydajność instalacji oraz cieszyć się jej trwałością i bezpiecznym użytkowaniem przez lata. Sprawdź nasze porady!
Czym jest dach płaski z attyką?
Dach płaski to w ogólnym ujęciu dach o nachyleniu połaci do 5*, attyka zaś stanowi pionową ściankę po jego obwodzie – w budownictwie tradycyjnym jest nazywana czasem ogniomurem. Dzięki zastosowaniu attyki możliwe jest ukrycie przed wzrokiem przechodniów urządzeń i instalacji znajdujących się na dachu, oddzielenie pożarowe poszczególnych części dachu budynku oraz poprawa bezpieczeństwa osób pracujących na dachu.
Odwodnienie dachu z attyką – jak zrobić to prawidłowo?
Jednym z wyzwań, związanych z wyborem takiej formy architektonicznej jest skuteczne odprowadzenie wody z powierzchni stropodachu, przy jednoczesnym minimalnym zaburzeniu jego estetyki. Mimo że nazwa „dach płaski” może sugerować brak spadku względem podłoża, w praktyce konstrukcje te posiadają subtelne nachylenie, które pozwala na właściwe skierowanie opadów w kierunku systemu odwodnienia.
Musimy zdać sobie sprawę, że bez odpowiedniego odwodnienia dachu płaskiego z attykami, w krytycznej sytuacji może dojść do utworzenia „basenu” na dachu. Woda opadowa zgromadzona w takiej ilości spowoduje w większości przypadków znaczne uszkodzenia konstrukcji lub nawet jej zawalenia dlatego tak istotne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji odwodnienia.
W ogólnym ujęciu powinniśmy mówić o instalacji odwodnienia podstawowego i awaryjnego. Instalacja odwodnienia podstawowego działa w trakcie normalnego użytkowania dachu, gdy nie dzieją się żadne niestandardowe lub ekstremalne sytuacje. W przypadku jednak gdyby ta instalacja z jakiegoś powodu nie funkcjonowała.- np. z powodu zapchania rurociągów odprowadzających wodę – potrzebujemy rozwiązania które uchroni budynek i jego użytkowników przed niebezpieczeństwem. Tu do akcji wkracza instalacja awaryjna.
Każdy dach płaski z attyką powinien posiadać tzw. przelewy awaryjne – tzn. otwory w attyce – zwykle ok. 5 cm powyżej połaci dachu, które odprowadzą wodę z dachu jeżeli dojdzie do niebezpiecznego jej spiętrzenia. W przypadku bardzo dużych dachów w sąsiedztwie wpustów instalacji odwodnienia podstawowego montuje się wpusty instalacji awaryjnej. Są to takie same elementy zbierające wodę deszczową lecz są umieszczone wyżej względem wpustów podstawowych – zwykle przynajmniej 5 cm wyżej. Zadziałają np. gdy wpust podstawowy będzie zapchany lub gdy opad deszczu będzie tak duży, że mimo działania instalacji podstawowej na dachu dojdzie do spiętrzenia wody (słowem gdy instalacja podstawowa nie będzie w stanie wystarczająco szybko pozbywać się wody z dachu).
Odwodnienie podciśnieniowe dachu płaskiego
Innowacyjnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się przy odprowadzeniu opadów ze stropodachów, stanowią systemy podciśnieniowe. Wykonane w ten sposób odwodnienie dachu płaskiego z attyką zapewnia efektywne usuwanie wody deszczowej, jednocześnie minimalizując ryzyko jej zastoju i przeciekania. Ulokowane w wylotach wpustów dachowych specjalne przegrody kontrolują dopływ powietrza do górnej części instalacji. Użycie rur o odpowiednich średnicach umożliwia optymalne wykorzystanie zarówno poziomów, jak i pionów, a deszczówka spływająca w dół powoduje wytworzenie podciśnienia w górnej części przez co woda jest delikatnie zasysana z dachu do wpustu i następnie rurociągami wyprowadzana poza budynek.
Do podstawowych zalet podciśnieniowego odwodnienia dachów płaskich z attykami zaliczają się:
- efektywne i szybkie odprowadzenie wód opadowych, minimalizujące ryzyko tworzenia się kałuż czy zastoisk,
- instalacje podciśnieniowe umożliwiają odprowadzanie wody z bardzo dużych powierzchni dachów redukując zarazem liczbę potrzebnych pionów tej instalacji w porównaniu z tradycyjną instalacją grawitacyjną,
- brak konieczności prowadzenia rurociągów zbiorczych instalacji w precyzyjnie określonym spadku jak dla instalacji grawitacyjnej – usprawnia to proces zarówno montażu instalacji i koordynacji z innymi branżami,
- możliwość wykorzystania mniejszej liczby rur i wpustów w porównaniu do tradycyjnych odwodnień grawitacyjnych przekładająca się na niższe koszty instalacji i konserwacji.
Odwodnienie grawitacyjne dachu płaskiego z attyką
Tradycyjną formą odprowadzenia wody deszczowej, sprawdzającą się również w przypadku stropodachu attykowego, jest metoda grawitacyjna. Wykorzystuje ona naturalny spadek, by kierować deszczówkę w stronę wpustów dachowych, które następnie kierują ją do rur spustowych. Rurociągi zbiorcze, rynnu i rury spustowe muszą być również wykonane w odpowiednim spadku by wyprowadzić wodę opadową z budynku. Jest to rozwiązanie tanie i łatwe do wykonania na dachach o małej powierzchni lecz na wielohektarowych dachach współczesnych budynków przemysłowych zastosowanie takiego rozwiązania byłoby karkołomne i kosztowne ze względu na ogromną ilość potrzebnych w takim przypadku rur spustowych również wewnątrz budynku lub prowadzeniu bardzo długich odcinków rurociągów zbiorczych przy zachowaniu odpowiednich spadków.
Projektując dach płaski z attyką z myślą o odwodnieniu grawitacyjnym, musisz pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu spadków, które umożliwią swobodny przepływ i odprowadzenie wody. Wpusty powinny być umieszczone w najniższych miejscach, a ich liczba oraz średnica muszą zostać precyzyjnie dobrane do powierzchni stropodachu i prognozowanych opadów.
Tym, co odróżnia system grawitacyjny od odwodnienia liniowego podciśnieniowego jest z pewnością konieczność zastosowania większych średnic rurociągów zbiorczych i rur spustowych. Wynika to z faktu, że część ich przestrzeni zajmowana jest przez powietrze oraz zanieczyszczenia i osady, których woda (płynąca z mniejszą prędkością niż w systemie podciśnieniowym) może nie usuwać w całości. Zastosowanie zbyt wąskich średnic sprawi, że system będzie pracować w sposób mało wydajny i może prowadzić do częstego zapychania się instalacji. Dodatkowo zastosowanie instalacji grawitacyjnej spowoduje wystąpienie na elewacji rur oraz koszy spustowych co może negatywnie wpłynąć na walory architektoniczne budynku.
Dlaczego dach płaski przecieka?
Konsekwencją nieodpowiedniego sposobu odprowadzenia wody z powierzchni stropodachu attykowego może być tworzenie się zastoin. Długotrwałe zastoiny sprzyjają rozwojowi na dachu przypadkowej roślinności, której korzenie zaczna wnikać w materiały hydroizolacyjne powodując ich uszkodzenie. Również w takich obszarach dochodzi do uszkodzeń powierzchniowych szczególnie hydroizolacji wykonanej z pap bitumicznych, które pozostawione przez lata bez kontroli również doprowadzą do przecieków do wnętrza budynku. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji, należy przede wszystkim zlokalizować źródło przecieku, a dopiero potem dokonać odpowiednich napraw poszycia i ewentualnej modernizacji odwodnienia. Samodzielne zlokalizowanie przecieków w dachu płaskim z attyką może okazać się skomplikowane, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Roofcor – nowoczesne technologie dla szczelnych dachów
Wsparcie ekspertów pozwoli szybciej i mniejszym nakładem środków uporać się z problemem przecieków. W Roofcor mamy niezbędną wiedzę, wieloletnie doświadczenie i specjalistyczny sprzęt, który pozwala nam dokładnie namierzyć nieszczelności oraz zaproponować najskuteczniejszy sposób ich usunięcia. Masz problem z cieknącym dachem płaskim w swoim domu, hali lub magazynie? Nie czekaj – skontaktuj się z nami już dziś i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.